O nás

Nejčastější dotazy

Kde vás můžeme slyšet?
Stejně jako dříve, i nyní zpíváme příležitostně v brněnských kostelích, nejčastěji však v Kostele sv. Janů (minorité) v Brně. Mírnou pravidelností se stalo zpívání během slavnosti Ducha Svatého v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně, stejně jako zpěvy na Krista Krále, o Vánocích v kostele Cyrila a Metoděje v Židenicích a během Noci kostelů. Nejčerstvější zprávy o tom, kde je nás možno vidět a slyšet, najdete vždy v sekci Akce.

Pozvěte si SBMku i do vašeho města, rádi vám zazpíváme :)

A máte nějaké nahrávky?
Pochopitelně. Amatérské nahrávky mší doprovázených SBMkou pořízené různými magnetofony či diktafony je možné si stáhnout z našich stránek ze sekce „Hudba“. Kromě nich bylo vydáno i CD Kolínské ozvěny, které obsahuje živé nahrávky písní SBM pořízených v presbytáři kostela sv. Anežky v českém národním centru při XX. Světových dnech mládeže v srpnu 2005 v Kolíně nad Rýnem. Od těchto dob jsme vydali také CD s přiléhavým názvem KomBo, k dostání je samozřejmě také již zmiňované DVD obsahující živý záznam koncertu z CSM Žďár 2012. V nejbližší době se chystáme také vydat CD nové, proto nezapomeňte pravidelně sledovat rubriku „Akce“ na našich webových stránkách a přirozeně – horké novinky na našem SBMkovém facebooku!


Trochu z historie

Jak to začalo a jak jsme se vyvíjeli? Myšlenky o založení sboru se spoustou zpěváků a s orchestrem rozvíjeli Štěpán Policer s Martinem Novákem asi již od roku 1998. Po roce (po Martinově návratu z Ameriky) tedy spolu založili scholu. Martin se od začátku staral hlavně o hudbu a aranže a Štěpán o sbory. Zkoušet začalo asi 15 lidí na faře u sv. Jakuba v Brně a asi rok na to jsme poprvé vystoupili v katedrále sv. Petra a Pavla při biřmování. Tam se schola vlastně poprvé narodila. Od té doby jsme místo nácviku změnili a zkoušíme jednou týdně u Minoritů. Postupem času se sbor rozrůstal, jak můžete sledovat ve fotogalerii, nebo na seznamu členů z jednotlivých let, až do Kolína odjelo asi 45 zpěváků a 20 muzikantů v orchestru složeném z brněnských konzervatoristů nebo studentů JAMU. Orchestr obsahuje smyčcovou sekci (troje housle po dvou, dvoje violoncella, kontrabas), dechy (dvě příčné flétny, hoboj, klarinet a saxofon, trubka). Navíc tak zvané Kombo složené z basové kytary, elektrické kytary, akustické kytary, kláves a bicích.

Kterak SBM do Kolína přišla? Ještě před Kolínem jsme byli pozváni Jendou Balíkem na setkání do Mariazell, kde v květnu 2004 probíhaly Středoevropské katolické dny. Tam jsme se měli při zpěvu na večeru pro mládež buď osvědčit anebo naopak. Po tomto setkání bylo rozhodnuto a začalo se na přípravách Kolína pracovat. Přípravy začaly už asi rok před samotným setkáním výběrem a sestavováním aranží písní. Na aranžích se kromě Štěpána Policera podíleli Martin Novák, Ondřej Múčka, František Fiala, Václav Zvěřina a další. Následovaly zkoušky zpěvů, poté se přidali i muzikanti a vše vyvrcholilo soustředěním v Brně-Židenicích v Dělnickém domě.

A jak to v Kolíně dopadlo? Vstávali jsme poměrně brzy a v kostele jsme cvičili v sedm nebo mnohdy už o půl sedmé ráno než začal samotný program. Těsně před vystoupením jsme naladili nástroje, alespoň ty, které šly naladit a pak se to rozjelo. Vše začalo přivítáním poutníků moderátory. Následovala obvykle rozcvička, opět v režii moderátorů. Program, který jsme doprovázeli, byl až do jedné hodiny, někdy skoro do dvou a následoval oběd. Po obědě jsme šli opět zkoušet buď na večerní program anebo na další den. V kostele jsme se střídali s hnutím Taizé, kteří obsáhli odpolední program a my jsme byli nadšeni, že můžeme zkoušet na další den. Bylo to tedy takové intenzívní soustředění.

Kolínem to ale neskončilo. V roce 2007 jsme se zúčastnili dalšího setkání, tentokrát jsme se vydali zpívat na CSM Tábor-Klokoty.

Rok 2009 nám přichystal nemalé překvapení, když jsme získali zcela jedinečnou příležitost hudebně doprovázet návštěvu Svatého otce Benedikta XVI. ve Staré Boleslavi. Vzpomínek na tuto akci máme všichni velkou spoustu a občas jsme si nebyli jistí, jestli se nejedná o nějaký nový tajný druh policejní operace, protože takové množství různých bezpečnostních kontrol před samotným vstupem na pódium jsme do této doby nepamatovali. Všichni jsme hladce prošli, dokonce i Štěpán se svým ostrým pohledem sledující všechny tenory a jejich včasné nástupy v písních.

V roce 2012 jsme se objevili na CSM ve Žďáru nad Sázavou. Stalo se důležitým především proto, že na něm proběhlo natáčení živého DVD při příležitosti oslav 10. výročí naší SBM-existence. Největším zážitkem bylo pro všechny nepochybně nacvičování tance reggae pro skladbu „Tvoje jméno vyznávám“. Jak nám nácvik při na koncertě šel a zda se k nám přidali i někteří odvážlivci z publika, se můžete přesvědčit právě na tomto novém DVD. Doporučujeme Vám také ke zhlédnutí necenzurované zákulisní záznamy z nácviku tance, které naleznete na našich facebookových stránkách v sekci „Videa“. A nemyslete si, i po Žďáru se v našich domech tančí.

Ke sklonku prosince roku 2013 jsme obdrželi velmi speciální vánoční dárek: Z naší scholy se stalo občanské sdružení. Náš název tímto krokem malinko zvážněl, nově zní Schola brněnské mládeže o.s., ale v duchu jsme zůstali všichni úplně stejní.

V březnu 2014 jsme se podíleli na hudebním doprovodu Dni s Chiarou Luce Badano. Po dlouhé době jsme si připomněli, jaké je zpívat a chválit při různých příležitostech v celém dni. Přestože byla postní doba již v plném proudu, podařilo se nám spolu s publikem vytvořit zcela neopakovatelnou, nejen vzpomínkovou, atmosféru.